صفحه اصلی  نکات ایمنی در CNG
کد : 1361 تاریخ : 

'.get_the_title().'

نکات ایمنی در CNG

مقدمه
رشد توسعه صنعتی و افزایش تقاضا پدیده‌ای است که در دهه‌های اخیر با آن روبه‌رو هستیم و توجه به نیاز جامعه از یک سو و فراهم کردن شرایط ایمن و رعایت نکات زیست محیطی عواملی هستند که همواره دولتمردان و مدیران کشور به آن توجه ویژه‌ای داشته‌اند. با توجه به رشد شهر نشینی و افزایش رفاه نسبی در جامعه و همچنین توسعه حمل و نقل سبب شده نیاز به تأمین سوخت مناسب که بتواند جایگزین مناسبی برای بنزین و گازوئیل باشد و همچنین با شرایط زیست محیطی سازگار و آلاینده‌گی کمتری را ایجاد نماید مورد توجه قرار گرفته است. در همین راستا با شناسایی امکانات و همچنین فراهم کردن زیرساخت مناسب شرایط برای استفاده از سوخت‌های جایگزین در کشور مد نظر قرار گرفته که بر این اساس وزارت نفت در راستای اجرای سیاستهای استراتژیک کشور در بخش انرژی و جایگزینی سوخت خودروها با گاز طبیعی فشرده (سی ان جی) اقدام نموده است.

کشور ما با دارا بودن میدان‌های گازی با میزان ذخیره ۲۷ تریلیون متر مکعب گاز، رتبه دوم در جهان را به خود اختصاص داده است که این امتیاز سبب توسعه این سوخت به عنوان سوخت جایگزین از دهه ۱۳۸۰ در کشور شده است و هم اکنون تعداد ۲۴۰۰ جایگاه سی ان جی در سراسر کشور راه‌اندازی شده است که وظیفه سوخت رسانی به بیش از ۳/۵ میلیون خودرو دوگانه سوز سبک و سنگین را برعهده دارند و با مصرف روزانه ۲۰ میلیون متر مکعب از این سوخت صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای در بنزین را شاهد می‌باشیم. براساس آمارهای جهانی ایران بزرگترین ناوگان خودروهای سی‌ان‌جی سوز را در اختیار دارد.

سازمان ملی استاندارد ایران با توجه به وظایف و مسئولیت‌های خود نسبت به تدوین استانداردهای ملی، تائید صلاحیت شرکت‌های بازرسی و همچنین نظارت بر اجرای استاندارد در این حوزه اقدام نموده است.

اولین استاندارد مربوط به جایگاه‌های عرضه سوخت سی ان جی در سال ۱۳۸۴ با شماره ملی ۱-۷۸۲۹ به تصویب رسید که مختص جایگاه‌های تک منظوره می‌باشد و استاندارد ملی ایران شماره ۱۲۰۵۴ که مختص جایگاه‌های چند منظور است در سال ۱۳۸۸ به تصویب رسیده است. کلیه استانداردهای ملی در این حوزه از طریق پورتال سازمان قابل دسترسی می‌باشد.

استانداردهای جایگاه‌ عرضه سوخت سی ان جی بر‌اساس مصوبه هیئت محترم وزیران اعلام اجباری شده است و طی این مدت ۳۰ شرکت بازرسی تائید صلاحیت شده‌اند و بیش از دو هزار جایگاه مورد بازرسی قرار گرفته‌اند.

در ادامه برخی از تعاریف در حوزه جایگاه سی ان جی ارائه می شود:

جایگاه هاي سوختگيري گاز طبیعی فشرده

محل استقرار تاسیساتی است، که گاز طبیعی را به وسیله کمپرسور یا تقویت کننده فشار متراکم نموده و از مخازن ذخیره یا خطوط لوله انتقال، به درون مخازن گاز خودرو یا مخازن سیار، منتقل می سازد.

گاز طبيعي فشرده

مخلوطي از گازهاي هيدروكربني و بخارها، عمدتاً متشكل از گاز متان است، كه به منظور استفاده در خودروها (به عنوان سوخت)، متراکم و فشرده مي شود.

خودروها با سوخت گاز طبیعی

سوخت خودروها با سوخت گاز طبیعی مطابق با الزامات استاندارد ملی ایران شماره ۱-۶۷۵۰ می باشد.

با توجه به اینکه طیف وسیعی از مردم از این سوخت استفاده می‌کنند لازم است جهت تامین سوخت خودروی خود به جایگاه‌های عرضه این سوخت مراجعه کنند.

به منظور حفظ ایمنی رانندگان، سرنشیان و سایرین باید به رعایت چند نکته در حین سوختگیری خودرو توجه ویژه داشت.

۱- هنگام مراجعه به جایگاه سوخت سی ان جی باید پیش از سوختگیری کلیه سرنشینان را از خودرو پیاده نموده و به محل‌هایی تعیین شده در نقاط ایمن جایگاه هدایت نمائید.

۲- خودرو را خاموش کرده و ترمز دستی خودرو محکم کشیده شده باشد و در صورت دنده اتوماتیک بودن خودرو، دنده آن در وضعیت park قرار داشته باشد.

۳- درِ صندوق عقب خودرو یا محل استقرار سیلندر باید به نحوی باز شود که اپراتور بتواند سیلندر خودرو را پیش از آغاز سوختگیری بصورت ظاهری بازدید نماید.

۴- اپراتورهای آموزش دیده باید مسئول سوختگیری باشند و نصب و جدا کردن نازل سوختگیری به خودرو را برعهده داشته باشند، لذا به هیچ وجه عملیات سوختگیری را به تنهایی نباید انجام گیرد.

۵- راننده و سرنشینان خودرو در حین سوختگیری باید در محدوده‌های ایمن تعیین شده در محوطه جایگاه قرار گیرند.

۶- به تصاویر، تابلو و همچنین نکات ایمنی که در محوطه جایگاه نصب شده از جمله «علامت نکشیدن سیگار»، «رعایت فاصله ایمنی»، «رانندگان عزيز، براي ايمني بيشتر شما يادآور مي شويم كه فشار سوخت گيري هيچگاه نبايد از دویست بار بيشتر شود.» و … باید توجه نمود.

۷- خودروهای دوگانه سوز مطابق دستورالعمل ماده ۳ آیين‌نامه اجرايي نحوه انجام معاينه و صدور برگ معاينه فني خودرو باید به صورت سالیانه بازدید شده و سیلندر خودرو نیز توسط مراکز مجاز آزمون شود.

۸- جهت انجام امور مربوط به سیستم گازسوز خودرو باید حتماً به مراکز مجاز مراجعه نمود.